film_1
film_2
film_3
film_4
film_5
Aktualizováno:  
 
 
TOPlist  

DE  EN  PL

Parním vlakem na Mrkvancovou pouť do Polné 13.9.2008Parním vlakem na Mrkvancovou pouť do Polné   Tradičně v září se koná Mrkvancová pouť v Polné a v tu dobu ožívá také pro osobní dopravu již nepoužívaná trať Dobronín - Polná. Pouť se koná každoročně při příležitosti svátku sv. Liguriáše, patrona města. Ještě bych měl vysvětlit, co jsou to ty mrkvance. Je to místní specialita Polné, jejíž základem je buchtové těsto ochucené fenyklem a plněné mrkví, nahoře posypané mákem a cukrem nebo vanilkou. Jak jsem naznačil, cílem mé cesty nebyla pouť samotná, ale jízdy parního vlaku na trati Dobronín - Polná. Parní vlak jezdil kyvadlově na trati po oba dny, ráno vyjížděl z Jihlavy a k večeru se do Jihlavy zase vracel.

  Trať č. 242 Dobronín - Polná je relativně krátká lokálková trať s tarifní délkou 6km. Výchozí stanicí trati je Dobronín (dříve stanice Polná-Štoky), přibližně v polovině trati je chátrající Dobronín zastávka a zároveň je zde napojena vlečka Agropodniku a.s. Jihlava a trať končí ve stanici Polná (dříve Polná-město). Trať je v provozu od 17.11.1904, ale již 22.5.1982 byl na trati ukončena pravidelná osobní doprava. Trať tak doplatila na skutečnost, že je napojena do Dobronína místo do nedaleké Jihlavy a na druhé straně nebylo realizováno ani proloužení trati z Polné do Přibyslavi. Zachován zůstal pouze provoz manipulačních vlaků z Dobronína na vlečku.

  Protože Polná nemá momentálně žádné pravidelné vlakové spojení, přijel jsem časně ráno do města gumokolem od Přibyslavi. Ačkoliv bylo brzké sobotní ráno, pouť již byla v centru připravena a značky mě vedly objížďkou po městě až k opuštěnému nádraží. Měl jsem dostatek času, první parní vlak z Dobronína měl přijet až v 8.43, prošel jsem se kousek po trati. Bylo vidět, že trať je prosekána, místo rostly náletové dřeviny přímo v koleji, kolejnice byly zarezlé. V oblouku před stanicí jsem očekával první příjezd parního vlaku z Dobronína. V době plánované příjezdu se z dálky ozvalo houkání od nedalekého přejezdu a přes horizont se přehoupla českotřebovská parní lokomotiva 310.922 se svou soupravou vlaku.

  Po celý den se střídali hasiči v pohotovosti na stanici Polná a zajišťovali zbrojení parní lokomotivy 310.922. Ráno nejelo vlakem do Polné mnoho návštěvníků a ještě méně jich jelo zpět. Rozhodl jsem se, že pojedu příštím vlakem na otočku do Dobronína. Z Polné jsme odjížděli v 9.17 a parní lokomotiva se snažila ještě ve stanici nabrat rychlost. Trať do Polné měří jen 6 km, ale polovinu trati jsme stoupali na kopec k bývalé zastávce Dobronín-zastávka, kde je dnes stále funkční vlečka. Od zastávky jsme začali klesat do údolí a po výjezdu z lesíka se před námi otevřel výhled na Dobronín. Celou cestu jsem stál na plošině vozu hned za lokomotivou a byla radost pozorovat, jak parní lokomotiva do stoupání pěkně šlape. V Dobroníně jsme počkali na příjezd pravidelného Os 14836 a v 9.40 jsme jeli zase zpět do Polné. Při zpáteční jízdě jsem se kochal výhledem do krajiny, udělal pár fotek a pořídil záznam z cesty.

  Dopoledne jel parní vlak ještě jednou do Dobronína a zpět a po příjezdu v 10.47 byla pauza až do 13.11. Využil jsem čas, abych v poledním slunci nafotil současný stav stanice Polná. Zaujaly mě drobnosti jako bývalá remíza a před ní zcela zarostlá prohlížecí (odpopelovací) jáma. Před 13. hodinou jsem vyrazil po trati směrem k Dobronínu. Kousek za přejezdem s místní silnicí č. 352 se mi zalíbil posed, ze kterého byl krásný výhled až do Polné a bylo vidět kouř parního vlaku, když se začal v Polné rozjíždět. Nedaleko za mým stanovištěm již byla původní zastávka Dobronín - zastávka a zároveň vlečka. Pokračoval jsem dále směrem k Dobronínu. Trať je v tomto úseku v daleko lepším stavu, protože z Dobronína jezdí na vlečku manipulační vlaky. Došel jsem k polnímu přejezdu a z dálky se již ozývalo houkání parního vlaku, který v 13.36 odjel z Dobronína a stoupal k zastávce Dobronín - zastávka. Po průjezdu vlaku jsem pokračoval dále přes přejezd se silníčí č. 348, která spojuje Polnou s Dobronínem, a vybral jsem si místo, kde se trať klikatí mezi poli.

  Do Dobronína jsem nakonec nedošel, ale na zpáteční cestě jsem zachytil jízdu parního vlaku z Dobronína do Polné na otevřeném posedu na horizontu, odkud byl aspoň trochu lepší rozhled přes nesklizená kukuřičná pole. Parní vlak přijel do Polné v 15.55 a já došel dost unaven po dvaceti minutách. Odpolední slunce bylo už dost nízko a stanice Polná už byla ve stínu. Poslední sobotní parní vlak odjel z Polné v 17.17 a pokračoval až do Jihlavy. Stanice Polná se pro tento den vylidnila, ale pouť ve městě ještě nekončila.Další informační zdroje:
  • polna08.jpg  malý plakát s jízdním řádem parního vlaku Jihlava - Dobronín - Polná
  • polna08.pdf  velký plakát s jízdním řádem parního vlaku Jihlava - Dobronín - Polná
  • jizdni_rad_2008.pdf  tisková verze velkého plakátu s podtiskem a sponzory s jízdním řádem parního vlaku Jihlava - Dobronín - Polná
  • k225.pdf  jízdní řád trati Havlíčkův Brod - Veselí nad Lužnicí
  • mkrvkanky.jpg  recept na babiččiny polenské pouťové mrkvánky, který spolu s dalšími informacemi o Mrkvancové pouti najdete na webových stránkách města Polná
Videogalerie Videogalerie

K přehrání tohoto videa si stáhněte přehrávač Adobe Flash Player.

Adobe Flash Player

 1   První sobotní parní vlak přijíždí do Polné v 8:43 avi ? MB wmv ? MB
 2   Parní lokomotiva 310.922 posunuje ve stanici Polná avi ? MB wmv ? MB
 3   Jízda parním vlakem Polná (9:17) - Dobronín (9:30) avi ? MB wmv ? MB
 4   Parní lokomotiva 310.922 posunuje ve stanici Dobronín avi ? MB wmv ? MB
 5   Jízda parním vlakem Dobronín (9:40) - Polná (9:55) avi ? MB wmv ? MB
 6   Parní lokomotiva posunuje ve stanici Polná avi ? MB wmv ? MB
 7   Parní vlak odjíždí v 10:08 z Polné do Dobronína avi ? MB wmv ? MB
 8   Parní vlak přijíždí do Polné v 10:47 avi ? MB wmv ? MB
 9   Parní lokomotiva 310.922 posunuje ve stanici Polná avi ? MB wmv ? MB
 10   Polední přestávka v Polné avi ? MB wmv ? MB
 11   Parní vlak odjel z Polné v 13:11 a stoupá k zastávce Dobronín zastávka avi ? MB wmv ? MB
 12   Parní vlak odjel z Dobronína v 13:36 a stoupá k zastávce Dobronín zastávka avi ? MB wmv ? MB
 13   Parní vlak v klesání před stanicí Dobronín v 14:15 avi ? MB wmv ? MB
 14   Parní vlak odjel z Dobronína v 14:32 a stoupá k přejezdu se silnicí 348 avi ? MB wmv ? MB
 15   Parní vlak klesá od zastávky Dobronín zastávka k Dobronínu (15:28) avi ? MB wmv ? MB
 16   Parní vlak za zastávkou Dobronín zastávka a klesá k Polné (15:55) avi ? MB wmv ? MB
 17   Poslední sobotní parní vlak odjel z Polné v 17:17 avi ? MB wmv ? MB
 Kompletní videogalerie ve formátu DVD  polna_2008.iso ? MB