film_1
film_2
film_3
film_4
film_5
Aktualizováno: 17. 7. 2024 
 
 
TOPlist  

DE  EN  PL

Železnice Desná - cesta vlakem do hor „pod dráty bezdrátově“ 2.4.2016

Šumperk - Petrov nad Desnou (- Sobotín) - Kouty nad DesnouŽeleznice Desná - cesta vlakem do hor   Letošní jarní projížďka po trati Železnice Desná nám představí lokálkovou trať úplně v jiném světle. V loňském roce byla zrealizována zakázka na elektrifikaci části trati Šumperk - Petrov nad Desnou - Kouty nad Desnou. Na podzim, po sérii výluk, se ale na trať opět vrátily místní motorové vozy, které zde budou jezdit až do června 2016, kdy dojde k zásadní změně jízdního řádu. Na trati by se měly v pravidelném provozu objevit elektrické jednotky dopravce ČD, případně po zkouškách a schválení i klasické soupravy tažené lokomotivou. Tato zásadní změna se týká části trati Šumperk - Petrov nad Desnou - Kouty nad Desnou. Dá se předpokládat, že se změny odrazí i na trati mezi Petrovem nad Desnou a Sobotínem. Ve hře je vícero variant řešení dopravní obslužnosti od zavedení přípojných vlaků v motorové trakci z Petrova nad Desnou do Sobotína, omezování objemu vlakového provozu ve prospěch autobusové dopravy až po variantu úplného zastavení vlakové dopravy a plné náhrady autobusy.

  Ale zanechme spekulací ohledně budoucnosti dopravy na trati Železnice Desná a věnujme se vlastní projížďce po trati. Projížďka trati Šumperk - Petrov nad Desnou - Sobotín byla pravidelným Os 13768/Os 23862 s odjezdem ze Šumperka v 14:08. Oproti minulým projížďkám po trati je teď nutno si zvyknout na klikatící se trolejový drát a měděnou pavučinu trolejí na každé stanici. Výhled na Jeseníky tak už nepřipomíná idylickou zapadlou lokálku, ale spíše moderní švýcarskou železnici, snad až na ty chybějící budovy, horské chaty a krávu Milku. Všechny zastávky se pyšní moderním úrovňovým nástupištěm a spousta dalších přejezdů musela být vybavena novým zabezpečovacím zařízením. Stanice Petrov nad Desnou prošla kompletní rekonstrukcí a na rozšířené staniční pláni vzniklo prakticky nové kolejiště a ostrovní nástupiště. Druhé, krátké nástupiště, je vedle staniční budovy a slouží pro přípojné vlaky z Petrova nad Desnou do Sobotína. Na jmenovaném úseku trati se však nic nezměnilo. Ovšem nelze si nevšimnout, že souběžně s tratí vede i hlavní silnice č. 11 na Ostravu a autobusové zastávky jsou nedaleko těch vlakových. Další důvod, proč neprovozovat duplicitní autobusové a vlakové spoje, zvláště když je nutno v Sobotíně přestoupit na autobusy, které rozvezou cestující do vzdálenějších obcí. Odstavené nákladní vozy v Sobotíně nás nemohou překvapit. Probíhá zde nakládka dřeva a kromě vozů u rampy stojí další vozy na kusé koleji a ty jsou nakládány dřevem přímo z nákladních tahačů.

  Projížďka trati z Petrova nad Desnou do Koutů nad Desnou byla realizována o více než dvě hodiny dříve pravidelným Os 13764. Ten sice vyjíždí ze Šumperka, ovšem ze Šumperka do Petrova nad Desnou jede o sobotách a dnech pracovního klidu v čele soupravy motorová jednotka „Desná“ jako Os 23858 do Sobotína. Po rozpojení soupravy a odjezdu Os 23858 v 11:54 z Petrova nad Desnou do Sobotína jsme vypraveni k odjezdu se svým Os 13764 v 11:56 směr Kouty nad Desnou. Zde v Petrově nad Desnou má výpravčí svůj „velín“, ze kterého řídí a dohlíží na provoz až do Koutů nad Desnou. Mezi Rapotínem a Velkými Losinami je v provozu nově otevřená zastávka Velké Losiny zámek. Pokud se zdá, že hustota zastávek je na železnici nezvyklá, je to tak. Potencionální cestující to nemívají k vlaku daleko. Dopravnou, kde je možné křižování vlaků, jsou Velké Losiny. Tato stanička byla před několika lety rekonstruována a je vybavena samovratnými přestavníky pro bezobslužné křižování vlaků. Po odjezdu z Velkých Losin zastávky se můžeme naplno kochat krásami hřebenu Jeseníků stále ještě pokrytého zbytky sněhu. To se už blížíme se k Loučné nad Desnou-Filipové. Za zastávkou vyrostla po pravé straně od kolejí nová trafostanice s krátkou přípojkou 3kV pro napájení trolejí. I když elektrické vlaky na trati ještě nejezdí, troleje jsou již pod napětím. Na trati totiž probíhají jízdní zkoušky v elektrické trakci. Směrem k Loučné se ještě více zmenšují poloměry oblouků a nad tratí se začíná objevovat pro nás nezvyklé šikmé řetězovkové zavěšení troleje. Při podrobnějším sledování je dobře vidět, jak trolejový drát díky zavěšení kopíruje oblouk a trolejové sloupy nemusí být tak blízko sebe, jak by vyžadovalo normální svislé zavěšení troleje. Zastávka Loučná nad Desnou jej již minulostí. Vznikla zde nová výhybna, která by měla přispět k plynulosti provozu a zrychlení oběhu souprav. Z Velkých Losin do Koutů nad Desnou to je přibližně 9 km a poslední úsek je pomalejší kvůli obloukům o malém poloměru a nízké traťové rychlosti. Ve výhybně jsou samovratné přestavníky (stejně jako ve Velkých Losinách) a umožňují bezobslužné křižování vlaků jedoucích v obou směrech. Jak se blížíme do cíle cesty, přibývá více protisměrných oblouků a trolejové sloupy jsou chvíli zleva, chvíli zprava na vnějších stranách oblouků. Kolejiště ve stanici Kouty nad Desnou bylo také přestavěno a zůstala zachována jen kusá kolej pro nakládku.

  Toto byla patrně poslední projížďka po trati Železnice Desná ve stylu „pod dráty bezdrátově“. Nejbližší budoucnost ukáže, jaký bude osud stávajícího vozového parku motoráčků a přívěsných vozů v korporátních barvách Železnice Desná a s jakými vlaky nové generace nás budou po trati vozit.Další informační zdroje:
Videogalerie Videogalerie
Video ke stažení → MP4: 544 MBWebM: 519 MB
 1   Šumperk → Víkýřovice u penzionu avi 21,4 MB  wmv 20,6 MB 
 2   Vikýřovice u penzionu → Vikýřovice avi 18,6 MB  wmv 17,9 MB 
 3   Vikýřovice → Vikýřovice-Lesní avi 16,1 MB  wmv 15,4 MB 
 4   Vikýřovice-Lesní → Petrov nad Desnou avi 23,8 MB  wmv 22,9 MB 
 5   Petrov nad Desnou → Petrov nad Desnou zastávka avi 20,7 MB  wmv 19,7 MB 
 6   Petrov nad Desnou zastávka → Sobotín avi 33,0 MB  wmv 31,7 MB 
 7   Petrov nad Desnou → Rapotín zastávka avi 19,4 MB  wmv 18,7 MB 
 8   Rapotín zastávka → Rapotín avi 12,5 MB  wmv 12,1 MB 
 9   Rapotín → Velké Losiny zámek avi 17,4 MB  wmv 16,7 MB 
 10   Velké Losiny zámek → Velké Losiny avi 15,1 MB  wmv 14,7 MB 
 11   Velké Losiny → Velké Losiny zastávka avi 20,1 MB  wmv 19,4 MB 
 12   Velké Losiny zastávka → Loučná nad Desnou-Filipová avi 32,2 MB  wmv 30,4 MB 
 13   Loučná nad Desnou-Filipová → Loučná nad Desnou avi 29,9 MB  wmv 28,7 MB 
 14   Loučná nad Desnou → Loučná nad Desnou-Rejhotice avi 32,1 MB  wmv 30,6 MB 
 15   Loučná nad Desnou-Rejhotice → Kouty nad Desnou avi 27,5 MB  wmv 26,4 MB 
 Kompletní videogalerie ve formátu DVD  zeleznice_desna_20160402.iso 2,6 GB 
 Kompletní videogalerie ve formátu AVCHD  zeleznice_desna_20160402_avchd.iso 2,9 GB 
 Kompletní videogalerie pro export na SD kartu  zeleznice_desna_20160402_sd.exe 4,1 GB 

 

WebArchiv WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu

Licence Licence


Licence Creative Commons

Licence Kontakt


@vlacky.com

Info Info

  • Aktualizováno: 19.5.2015
  • Celkem přečteno: 13211x
  • Naposledy: 24.07.2024

Datové zdroje Datové zdroje


Datový zdroj YouTube
Datový zdroj PeerTube

Ikona webu Ikona webu


ikona webu

Kooperace Kooperace


partnerský web www.TTkatalog.cz partnerský web www.MaleModely.cz

Reportáž Poslední navštívené reportáže